Relaks

Ćwiczenia relaksacyjne to rodzaj ćwiczeń stanowiących zespół technik i metod  o różnym charakterze, mających na celu osiągnięcie stanu relaksu poprzez złagodzenie napięć fizjologicznych i psychiczno-emocjonalnych.

Głównym celem technik relaksacyjnych jest wprowadzenie w stan odprężenia i dobrego samopoczucia fizycznego oraz psychicznego. Relaks jest jednym ze sposobów na łagodzenie napięcia emocjonalnego i stresu u dzieci i młodzieży. Trening relaksacyjny wzmacnia koncentrację uwagi, rozwija wyobraźnię, redukuje lęki i agresję, poprawia relacje w grupie.

Opanowanie techniki relaksu ma za zadanie nauczyć panowania nad swoimi emocjami i reakcjami, poskromić i przekierować nadmiar energii dzieci, wyciszyć je i poprawić ich zdolność koncentracji, a co za tym idzie skorygować pewne niepożądane zachowania.
Przed przeprowadzeniem relaksacji przygotowujemy grupę, poprzez krótkie ćwiczenia odreagowujące i oddechowe. Zawsze pamiętamy o stworzeniu odpowiednich warunków: zapewnieniu ciszy, zaciemnieniem sali, wygodnym miejscu do leżenia, włączeniu odpowiedniej muzyki spokojnej i wyciszającej.

Galeria