Rehabilitacja zawodowa odbywa się w grupach terapeutycznych poprzez terapię zajęciową. Każda grupa ma określony profil dostosowany do zainteresowań uczestników, którzy nabywają i realizują rehabilitację zawodową poprzez wyposażanie uczestników w umiejętności i nawyki związane z pracą.

Zajęcia prowadzone w poszczególnych pracowniach:

W ramach terapii zajęciowej głównym zadaniem terapeutycznym w grupie jest codzienne przygotowanie posiłków. Uczestnicy zgłaszają propozycje potraw do układanego jadłospisu ze zwróceniem uwagi na różnorodność i zasady zdrowego odżywiania. Uczą się zasad ekonomicznego gospodarowania pieniędzmi, wychodząc do sklepu po zakupy artykułów spożywczych. Podczas terapii uczestnicy między innymi poznają wstępną obróbkę warzyw, sporządzanie masy mięsnej, formowanie kotletów, panierowanie, smażenie. Kolejnym zadaniem to dyżury w stołówce, gdzie młodzież przygotowuje nakrycie stołu do codziennego posiłku. W ramach terapii zajęciowej prowadzi się także prace porządkowe, mycie i wycieranie naczyń, porządkowanie stołów i blatów, zamiatanie, mycie podłóg w sali terapeutycznej.

Głównym celem grupy jest kształcenie umiejętności twórczych, rozwijanie wyobraźni, poczucie estetyki, a także usprawnianie czynności manualne palców i rąk. Wykonywane są przedmioty użytkowe i artystyczne poprzez zastosowanie technik plastycznych: malowanie, rysowanie, wycinanie, naklejanie, formowanie. Zajęcia mają na celu rozróżnianie i odpowiedni dobór barw. Uczą się projektowania, tworzenia kompozycji z wykorzystaniem różnych materiałów oraz zastosowanie różnych narzędzi i przyborów. Tworzone są ozdoby techniką decoupage, malowanie na szkle, wykonywanie form przestrzennych. Podczas terapii wykorzystywane są również elementy z tkactwa takie jak: tkanie na ramie z wykorzystaniem różnych materiałów tworząc kompozycje kolorystyczne oraz zastosowanie splotów makramowych tworząc biżuterię i inne ozdoby ścienne.

Uczestnicy kontynuują naukę obsługi sprzętu poligraficznego: ksera, bindownicy, przycinarki, laminarki, komputera, drukarki. Korzystają z Internetu w poszukiwaniu informacji, poznają podstawę obsługi programów edukacyjnych, grają w gry i piszą krótkie teksty. Młodzież przy pomocy programów komputerowych wykonują zaproszenia, dyplomy, wizytówki, kartki okolicznościowe. Przy wykorzystaniu urządzeń introligatorskich wykonuje się takie czynności jak: cięcie papieru, korzystanie z kserokopiarki poprzez samodzielne wykonywanie odbitek, laminowanie dokumentów. Uczestnicy w ramach terapii wykonują notatniki, zeszyty, notesy, zakładki itp.

Celem zajęć w grupie krawieckiej jest zapoznanie uczestników z podstawowymi materiałami i narzędziami używanymi do wykonywania prac krawieckich, a więc: z kanwą, igłą, nożycami, guzikami, maszyną do szycia, żelazkiem. Uczestnicy uczą się przyszywać guziki, prostego szycia ręcznego, zszywania ściegiem fastrygowym, naszywania aplikacji. Poprzez zastosowanie haftu krzyżykowego kształtują cierpliwość i dokładność w wykonywanej pracy, które są na wysokim poziomie. Dzięki temu powstają prace w formie obrazów, a mniejsze hafty wykorzystywane są do kartek świątecznych i innych ozdób. Podopieczni zapoznają się również z podstawami szycia na maszynie stębnówce i maszynie overlock. Uczą się czynności prania i prasowania. Tworzą obrazy – aplikacje, poduszki paczłorkowe, torby, poduszeczki na igły, pluszakami.

W grupie stolarskiej uczestnicy poznają materiały i narzędzia używane w obróbce drewna. Uczą się prawidłowego posługiwania się narzędziami: młotkiem, szczypcami, wkrętarką, wiertarką, tną drewno za pomocą piły ramowej i na przyrżni kątowej. Za pomocą tarnika i pilnika formują elementy drewniane. Uczą się wygładzania poprzez szlifowanie papierem ściernym powierzchni płaskich oraz krawędzi. Ozdabiają i konserwują poprzez lakierowanie, bejcowanie gotowych wyrobów. Pod nadzorem terapeuty wykonują pomoce dydaktyczne takie jak: tablice, układanki ze sklejki, montują proste konstrukcje stolarskie: półki, szafki wiszące, kwietniki, ramki do obrazów. Nabywają umiejętności łączenia elementów przy użyciu kleju, gwoździ, wkrętów. Wykonują prace gospodarcze na rzecz WTZ.

Uczestnicy przygotowują glinę do pracy poprzez gniecenie, ubijanie, wałkowanie. Wyrabiają masę lejną, a następnie zalewają nią formy gipsowe. Tworzą projekty do swoich wyrobów. Poznają i doskonalą proste czynności rzeźbiarskie oraz posługiwanie się narzędziami. Budują formy rzeźbiarskie przy użyciu kulek, wałków, ślimaków z których powstają donice, miski, patery, talerze. Podczas wykonywania prac uczestnicy stosują zdobienia takie jak: ażury, odciski faktur, pieczątki, wydrapywanie, nakładanie angoby i szkliwienie. W grupie ceramicznej kładziony jest nacisk na rozwój wyobraźni przestrzennej oraz twórczości poprzez poznawanie różnorodnych technik plastycznych.

Pomocne dane

KRS 0000044273

NIP 922-18-21-220

Numer konta:

PBS Zamość 61 9644 0007 2001 0000 1052 0004

Fani Mani - darowizny od zakupów

Rozliczenie PIT z PITax.pl  

Szybki Kontakt

Adres: ul. Gen. Orlicz-Dreszera 14, 22-400 Zamość

Telefon: 84 639 23 58

Email: zk.zamosc@psouu.org.pl

Social Media

Pliki cookie pomagają nam dostarczać nasze treśći. Korzystając z serwisu PSONIzamosc.org.pl, zgadzasz się na użycie plików cookie.